NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“
4301
Тонът на времето

Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите. Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран

| 29 Юли 2024, 12:57 ч.
Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“
Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“
Снимка © DFA

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Изложбата гостува в Бургас, след кат

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат началото на най-големия форум в българската култура. Форум, на който се представят всички изкуства – театър, музика, танц, литература, изобразително изкуство, архитектура, кино“, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондация „Аполония“.

В рамките на фестивала тази година ще има концерти, кино, театър, изложби и литературни събития.

В програмата има и една вълнуваща изненада – 13 от най-добрите български музиканти, концертмайстори от цяла Европа ще съставят Фестивален оркестър "Аполония". Те са Албена Данаилова, Светлин Русев, Валя Дервенска, Лия Петрова, Николай Минчев, Румен Цветков, Александър Сомов, Галина Койчева, Стефания Янкова, Калина Христова, Димитър Иванов, Стоимен Пеев и Иван Лалев, отбелязват организаторите.

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

Повече от 400 артисти са проявили интерес да участват в изложбата Imagine Balkans, която ще бъде открита в първия ден от фестивала за дизайн Pictoplasma във Варна, съобщават организаторите.

По думите им жури ще селектира най-доброто от получените от отворената покана творби, а те ще бъдат изложени в пространството на ReBonkers.

Лекции и уъркшопи с участието на Sestry Feldman (Украйна), Saddo (Румъния), Славен Лунар (Хърватия), Ruki Chuki (Република Северна Македония), Небойша Цветкович (Сърбия) и Димитрис Арменакис (Гърция) са включени в програмата на балканското издание на световния фестивал за дизайн Pictoplasma във Варна.

Българските участници са графити артистът Алекси Иванов, мод

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.

Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з

Творби на Павел Койчев и Греди Асса ще бъдат част от изложбите на „Аполония“ тази година. „В литературната програма, която ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица талантливи и обичани български автори като Иван Ланджев, Александър Секулов, Захари Карабашлиев, Ани Илков и други. Важно място в програмата заема и майсторският клас по творческо писане с ръководител Георги Господинов“, разказват от екипа.

Предвидени са и три филмови премиери – „Клопка“ на режисьорката Надежда Косева, „Безветрие“ и първи епизод на филмовата поредица „Всичко за сина ми“ на Павел Веснаков. В програмата са включени постановки на Варненския и Пловдивския драматичен театър, Малък градски театър „Зад канала“, Сатиричен театър ,,Алеко Константинов“ , Театър 199 „Валентин Стойчев“. 

е медиен партньор на Празниците на изкуствата „Аполония“ 2024 и ще има две събития в програмата на фестивала.

На 30 август ще бъде представена третата част от книгите, посветени на 125-ата годишнина на агенцията - издание, в което са събрани по една новина от света и една от България за всяка от 125-е години от 1898 г. до 2023 г. На 7 септември ще бъдат представени броевете на списание за 2024 г., като някои от тях са свързани пряко с темите на ,,Аполония``.

Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Тонът на времето
4301
Тонът на времето

Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

| 29 Юли 2024, 12:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“
Откриват 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“
Снимка © DFA

Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски открива 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол , което започва на 28 август и ще продължи до 7 септември. 

Сред участниците във фестивала ще бъдат Васил Петров, „Фондацията“, Пловдивската филхармония и Хилда Казасян, съобщават организаторите.

Ед Шийрън е певецът, който върна поп музиката на земята, коментира „Гардиън“ по повод неизменно възходящата кариера на доброто момче на британската сцена. На 33 години Шийрън е носител на множество награди както за изпълнение, така и за авторска музика. През 2019 г. печели „Грами“ за най-добро солово изпълнение и за песен на годината за Thinking Out Loud.

Тази вечер  е концертът му на стадион „Васил Левски“ в София. 

Музикалните критици го определят като трубадур, който излиза пред многохилядна публика, „въоръжен“ единствено с китара и глас. И с небрежен стил. Затова и медиите са изненадани от близкото му приятелство със звездната Тейлър Суифт. Приятели сме повече от десет години и си говорим по телефона с часове, разказва Шийрън пред „Билборд“ през 2023 г.: „Тя наистина ме разбира и това е терап

Идваме със заявката, претенцията и надеждата да оставим един дълбок спомен и една дълбока следа в Ловеч, каза диригентът Йордан Камджалов.

На 9 юли  той ще гостува в Ловчанско читалище „Наука - 1870 г.“, заедно с музикантите от  и и с кларинетиста Атанас Маринов, който пристига от Швейцария за концертите от турнето „Магията на музиката“.

„Радвам се, че следващата спирка на турнето е в Ловеч. Дирижирал съм в Токио, Берлин, Виена, Лондон, Бостън, но не и в Ловеч - това ще бъде моят дебют на ловешка сцена. Имам хубави детски спомени от града и вярвам, че ще се случи едно силно културно събитие, което ще напълни душите на хората“, каза той.

Публиката ще чуе музикални шедьоври от цяла Европа - италианска, руска, немска, френска, австрийска и българска музика. Ще представим един концерт с почти новогодишен дух, с произведения на Паганини, Брамс, Чайковски, С

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще

Австралийският режисьор Питър Уиър (80 г.), автор на филмите „Обществото на мъртвите поети“ и „Шоуто на Труман“, получи почетната награда „Златен лъв“ на тазгодишния филмов фестивал във Венеция, предаде Ройтерс. 

Той прави международен пробив с филма от 1975 г. „Пикник при Хенгинг Рок“, а през 80-те години започва работа в Холивуд. Сред другите известни филми на Уиър са „Свидетелят“ от 1985 г. с участието на Харисън Форд и „Зелена карта“ с Анди Макдауъл.

През 2022 г. режисьорът беше отличен и с почетна награда „Оскар“. Уиър потвърди по-рано тази година, че ще се пенсионира и се оттегля от режисирането на филми. Пред репортери във Венеция той каза, че амбициозните режисьори трябва да се върнат към основите на създаване на филми и да избягат от шума на съвременния живот. 

<

Изложба "Македония в европейската етническа картография" за периода от средата на XIX в. до Балканските войни от 1912 - 1923 г. ще бъде открита на 15 юли в Културен дом НХК в Бургас от проф. Иван Илчев, ръководител на Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“, съобщават от Регионалния историческия музей в града.

Експозицията представя десетки етнографски карти, правени предимно от европейски картографи. Включени са и такива, създадени в балканските страни. Организаторите на изложбата уточняват, че изложените карти са публикувани в периодичния печат, в широко раз­пространени памфлети и в училищни атласи. Именно те оказват силно въздействие върху обществените настроения и позволяват да се проследи какви са били основните нагласи към централната част на полуострова в периода от среда­та на XIX в. до Балканските войни 1912 – 1913 г.

Изложбата гостува в Бургас, след кат

Официалното откриване ще е на 29 август. Тогава на сцената със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други.

„За нас е огромна радост и гордост Празниците на изкуствата „Аполония“ да се състоят за четиридесети път в Созопол. През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат началото на най-големия форум в българската култура. Форум, на който се представят всички изкуства – театър, музика, танц, литература, изобразително изкуство, архитектура, кино“, каза Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондация „Аполония“.

Започва Вагнеровият фестивал на Софийската опера. За поредна година началото се поставя с премиера – този път това е романтичната опера „Лоенгрин“, представена за първи път във Ваймар през 1849 година.

„Лоенгрин“ е алегория на християнския идеал за свобода и надежда, за спасение на човечеството от всякакви несправедливости. Вагнер е творец реформатор, чиято музика пророчески разтваря криле за бъдещето на изкуството. В контекста на тази идея мисията на Софийската опера е да създаде традиция за националната музикална култура, но също и да намери място, равнопоставящо я със световната култура“, казва режисьорът Пламен Карталов

В София диригент ще бъде Константин Тринкс, участват хорът и оркестърът на Софийската опера и мъжкият хор на БНР. Сценографията е на Ханс Кудлип

Една от най-престижните швейцарски културни институции - музеят "Кунстхаус" в Цюрих, ще продаде картина, рисувана от художника Клод Моне, с която еврейският собственик е бил принуден да се раздели по време на Втората световна война, съобщи АФП. Парите от продажбата ще бъдат разделени между музея и наследниците.

Музеят е постигнал споразумение с наследниците на еврейски колекционер, преследван от нацистите в родната си страна.

"Кунстхаус" е един от многото музеи по света, започнали кампания по ревизия на колекциите си с цел установяване на картини, отнети заради нацизма по време на Втората световна война.

"Мъж с чадър" на Моне е била част от колекцията на текстилния предприемач Карл Закс - евреин, живеещ в Полша. През 1939 г. Закс е избягал в Швейцария с жена си Маргарете без никакви пари. За да може да живее в Швейцария, той е трябвало да заложи картините от ко

Повече от 400 артисти са проявили интерес да участват в изложбата Imagine Balkans, която ще бъде открита в първия ден от фестивала за дизайн Pictoplasma във Варна, съобщават организаторите.

По думите им жури ще селектира най-доброто от получените от отворената покана творби, а те ще бъдат изложени в пространството на ReBonkers.

Лекции и уъркшопи с участието на Sestry Feldman (Украйна), Saddo (Румъния), Славен Лунар (Хърватия), Ruki Chuki (Република Северна Македония), Небойша Цветкович (Сърбия) и Димитрис Арменакис (Гърция) са включени в програмата на балканското издание на световния фестивал за дизайн Pictoplasma във Варна.

Българските участници са графити артистът Алекси Иванов, мод

Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд".&nb

Две заглавия от съвременното полско кино ще бъдат прожектирани на 21 и 22 август на открита сцена "Охлюва" в Бургас. Прожекциите са част от инициативата на Община Бургас „Лятно кино под звездите”, съобщават от пресцентъра на градската администрация.

На 21 август публиката ще може да гледа „Щастлив човек“, който е дебют на Малгожата Шумовска в игралното кино. Лентата с участието на Ядвига Янковска-Чешлак, Малгожата Хайевска-Кшищофик, Пьотр Янковски, Роман Ганцажик и Мечислав Громбка е отличена на филмовия фестивал в Солун през 2000 г. Филмът проследява историята на трима души и техните сложни емоционални взаимоотношения.

Следващата прожекция на 22 август е на лентата от 2023 г. „Светията“ с режисьор Себастиан Бутни с участието на Матеуш Кошчукевич, Лена Гура, Лешек Лихота, Добромир Димецки, Михал Влодарчик и др.. Той връща з

В рамките на фестивала тази година ще има концерти, кино, театър, изложби и литературни събития.

В програмата има и една вълнуваща изненада – 13 от най-добрите български музиканти, концертмайстори от цяла Европа ще съставят Фестивален оркестър "Аполония". Те са Албена Данаилова, Светлин Русев, Валя Дервенска, Лия Петрова, Николай Минчев, Румен Цветков, Александър Сомов, Галина Койчева, Стефания Янкова, Калина Христова, Димитър Иванов, Стоимен Пеев и Иван Лалев, отбелязват организаторите.

Творби на Павел Койчев и Греди Асса ще бъдат част от изложбите на „Аполония“ тази година. „В литературната програма, която ще открие Иван Теофилов, участие ще вземат редица талантливи и обичани български автори като Иван Ланджев, Александър Секулов, Захари Карабашлиев, Ани Илков и други. Важно място в програмата заема и майсторският клас по творческо писане с ръководител Георги Господинов“, разказват от екипа.

Предвидени са и три филмови премиери – „Клопка“ на режисьорката Надежда Косева, „Безветрие“ и първи епизод на филмовата поредица „Всичко за сина ми“ на Павел Веснаков. В програмата са включени постановки на Варненския и Пловдивския драматичен театър, Малък градски театър „Зад канала“, Сатиричен театър ,,Алеко Константинов“ , Театър 199 „Валентин Стойчев“. 

е медиен партньор на Празниците на изкуствата „Аполония“ 2024 и ще има две събития в програмата на фестивала.

На 30 август ще бъде представена третата част от книгите, посветени на 125-ата годишнина на агенцията - издание, в което са събрани по една новина от света и една от България за всяка от 125-е години от 1898 г. до 2023 г. На 7 септември ще бъдат представени броевете на списание за 2024 г., като някои от тях са свързани пряко с темите на ,,Аполония``.

Празниците на изкуствата „Аполония“ се организират от фондация „Аполония“, създадена през 1991 г. Първото издание на фестивала се провежда през 1984 г. Фестивалът има за цел да съхрани културните традиции, както и да подкрепи нови таланти в областта на всякакъв вид изкуства, отбелязват организаторите.

/ВСР

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.